Mehmet Altınöz, Reuters’a konuştu: Eğer biz iktidarda olsaydık…

İngiliz haber ajansı Reuters, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere ilişkin bir analiz yayınladı. Sonuçların ‘yüksek enflasyonun yol açtığı ekonomik sıkıntıların’ gölgesinde belirleneceğini yazan Reuters’ta, Kürt oylarının ve muhafazakar seçmenlerin de kilit önemde olduğu belirtildi.

Analizde, şu ifadelere yer verildi: “Muhalefetin değişim umutları, 2019 yılında İstanbul ve Ankara’yı 25 yıldır yöneten AK Parti ve onun İslamcı öncülerinin yenilgiye uğratılmasıyla beraber alevlendi. Ancak Erdoğan geçen yıl toparlandı, seçmenlerin ekonomik krizle ilgili endişelerine rağmen iktidarını korudu ve milliyetçi müttefikleriyle meclis çoğunluğunu elde etti. Buna karşılık, geniş muhalefet ittifakı ise parçalandı.”

‘MUHALEFET KAZANIRSA, ERDOĞAN’A KARŞI YETERLİ GÜCÜ ELDE EDEBİLİR’

Seçim anketlerinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti’nin İstanbul aday Murat Kurum’un başa baş ilerlediğini yazan haber ajansı, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve siyaset bilimci Berk Esen’in görüşlerine yer verdi.

Esen, İstanbul’u yönetecek partinin Türkiye’deki milyonlarca seçmene ulaşmak için kullanabileceği muazzam miktarda kaynağa da erişeceğine işaret etti. Esen, şöyle devam etti: “İşte bu nedenle muhalefetin adayı İstanbul’da kazanabilirse, en azından ana muhalefet partisi önümüzdeki yıllarda Erdoğan’a meydan okumak için yeterli gücü elde edebilir ve onun daha da fazla güç toplamasını engelleyebilir.”

ALTINÖZ: BİZ İKTİDARDA OLSAYDIK, İSRAİL GAZZE’YE SALDIRAMAZDI

“Hükümet yanlısı medya, Erdoğan’ın mitinglerine yer veriyor ancak muhalefetin mitingleri sınırlandırılıyor” ifadelerinin yer aldığı analizde, Gazze’deki savaşta İsrail’e karşı tutumu nedeniyle Yeniden Refah Partisi’ne desteğin artmasıyla beraber Erdoğan’ın umutlarının ‘zayıfladığı’ belirtildi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Belediye Başkanı Adayı Mehmet Altınöz, konuya ilişkin Reuters’a konuştu. “Yeniden Refah Partisi olarak biz iktidarda olsaydık, İsrail Gazze’ye saldıramazdı” diyen Altınöz, “Şu anda Türkiye maalesef ekonomik açıdan iyi yönetilemiyor. Dış politikada çok ciddi zikzaklar var. Bunlar halkımız tarafından hoş karşılanmıyor” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Örneğin Gazze. Hükümetin Gazze politikasını vatandaşın kabul etmesi mümkün değil… Altı aydır orada insanlar katlediliyor, öldürülüyor, bir soykırım var. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İslam aleminin lideri olan Türkiye’nin yönetimi maalesef buna sahip çıkmıyor. Hatta şu anda Meclis Aksa’nın etrafında Müslümanlar Meclis Aksa’ya girmesin diye çevrilen dikenli teller Türkiye’den gidiyor.”

‘TÜRKİYE SİYASETİNDE ÖNEMLİ BİR AKTÖR OLACAK’

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat ise, İmamoğlu’nun yerel seçimlerdeki olası zaferine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “İmamoğlu önümüzdeki 20 yıl boyunca Türkiye siyasetinde önemli bir aktör olacak ve büyük olasılıkla bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacaktır.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x